Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky
APATYKÁŘ®APAVISIONLÉKÁRNICKÁ INZERCE®pharma APATYKÁŘ®ČESKÁ APATYKARODINNÁ LÉKÁRNA

lékárenský PODCAST

PŘEHRÁVÁNÍ PODCASTU APATYKÁŘ®

MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

EXKLUZIVNĚ

Letošní rok bude znamenat pro lékárenský podcasting změnu. Auditorium podcastů už není čistě lékárnické a farmaprůmyslové, ale naše podcasty – i díky odborné platformě APAvision – hodně sledují zákonodárci, advokátní kanceláře specializující se na farmaceutické právo, fúze a akvizice a také investoři. Uzpůsobíme tomu proto i výběr hostů, jejichž zkušenosti mohou být pro řadu posluchačů inspirující.

Náštěvníci portálu APATYKÁŘ® rovněž vědí, že jeho ambicí není jen česko-slovenský trh, ale celosvětové lékárenství. Proto se v podcastech od tohoto roku zaměříme více právě na zahraniční zkušenosti. Např. o české lékárenské jedničce Dr.Max se v českých médiích informuje pouze s ohledem na Českou, popř. Slovenskou republiku. Nicméně nejnověji se etabluje v Itálii, kam po liberalizaci v roce 2017 investiční skupina Penta Investments vstoupila. I přes masivní investice do sjednocení a prosazení značky je návratnost zatím otevřená – to, co funguje u nás, nemusí fungovat v zahraničí.

Jiná situace je zase v Rumunsku, kde v minulých dnech otevřel řetězec na 400 přebarvených lékáren. Na zdejším trhu však zůstane i poměrně silný brand Senziblu, který je dobře etablován zejména v bohatých obchodních centrech. Proč se však investiční skupina nepouští na silné západní trhy rovněž liberalizované, jako je např. Švédsko, Holandsko či Velká Británie? A jak dopadla čínská mise? I na to se svého hosta MUDr. Václava Jirků, investičního ředitele pro oblast zdravotnictví a retailu, zeptal v nejnovějším podcastu PharmDr. Martin Dočkal.

Specifickým příkladem je pak Polsko, kde aktuálně Nejvyšší správní soud nahrál řetězcům několika soudními rozhodnutími. Nejnovější podcast se proto detailně věnuje i polské zkušenosti a kontroverzní legislativě „lékárny lékárníkům“. Jak se totiž ukazuje, nahrává spíše již etablovaným velkým hráčům na trhu, než samostatně působícím lékárníkům.

„Problém pro nezávislý trh začal liberalizací trhů ve střední Evropě. Pro nás, jako pro investora, to byla unikátní příležitost. Pravdou ale je, že Polsko je z pohledu počtu lékáren a toho, jak to konkurenční prostředí vypadá, extrémní trh. A pro řadu nezávislých lékárníků je to už celá léta na hraně přežití, resp. za hranou. Já si myslím, že ta regulace, ta reforma, která přišla, přišla deset let poté, kdy měla přijít. Protože brutálně omezila otevírání nových lékáren a vydávání licencí na trhu, kde již nikdo žádnou novou lékárnu otevřít nechce, protože je jich tam tolik, že kdyby se třetina zavřela, tak se vůbec nic nestane,“ říká MUDr. Václav Jirků.

Velmi zajímavá situace nastala po tzv. reformě zdravotnictví také v Maďarsku, která, jak potvrdil MUDr. Jirků ve druhé části nejnovějšího podcastu, de facto zabetonovala pozici největšího hráče na trhu koncernu Phoenix s franšízou BENU lékáren. Je to vedle Pobaltí jeden z trhů, o kterém se uvažuje v souvislosti s expanzí.

Dalším tématem podcastu je vnímání lékáren coby zdravotnických zařízení a rozmach nadstandardních služeb. Dr. Jirků vnímá lékárny jako centrum primární péče, nejen jako výdejny léčiv, a domnívá se, že toto je trend a cesta, kterou se lékárny musejí vydat. Dodává, že je nutné zvážit ekonomiku služeb, ale také, zda a o jaké služby je zájem mezi pacienty a klienty, aby služby dávaly smysl:

„My chceme jít cestou rozvoje služeb, protože ono je to nejen moje přesvědčení, ale je to především obrovská konkurenční výhoda vůči třeba běžné drogerii. Protože co vás jinak bude odlišovat? To, že můžete vydávat nějaké léky na recept? To je ale pouze věc regulace. A co když ji někdo změní? Stejně tak, když budeme nabízet nějaké poradenství, ale vůbec komplexnost služeb, tak to vždycky bude vytvářet konkurenční výhodu i oproti Rx online, nebo nazvu to obecně Amazonu.“

Lékárenství ale přináší i kontroverzní témata, proto se PharmDr. Martin Dočkal otevřeně ptá na to, na co se ostatní zeptat bojí – je generická substituce à la Dr.Max dohenstace lékárníků?

„My jsme nikdy neřekli, že pacient si nemůže vyzvednout lék, který má předepsán na receptu. Pokud na něm trvá, tak ho dostane. Pokud na něm trvá jeho lékař, tak to může označit na receptu. Z mého pohledu čistě regulace, legislativy a jak se k nim chová SÚKL jsou generika zaměnitelné preparáty. Z tohoto pohledu já nevnímám nic negativního, že pacientům nabízíte alternativu. Máme navíc velmi dobře vyzkoušeno nejen s generickou substitucí, že naši lékárníci jsou profesionálové a nenechají se »znásilnit« do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení,“ odmítá domnělý nátlak MUDr. Václav Jirků.

Třetím tématem nejnovějšího podcastu je zásilkový výdej léčiv, konkrétně i receptových léčivých přípravků. Dr. Jirků vnímá, že Rx online přijde a je třeba s tím počítat. Zamýšlí se však nad tím, zda jde skutečně jen o hrozbu a do jaké míry budou skutečně všichni léčivé přípravky pořizovat online. A tady vidí velký přínos kamenných lékáren, díky jejichž síti je pro pohodlí pacienta smysluplnější využívat jejich služeb. Což by měl zohlednit i regulátor.

Bude se značka Dr.Max rozšiřovat do dalších evropských zemí? Je řetězec připraven pro prodej? Je generická substituce realizovaná v lékárnách řetězce dehonestací oboru? Vnímá investor lékárny jen jako byznys, anebo zdravotnická zařízení, která mají přinášet nové nadstandardní služby? Bojí se kamenný řetězec online konkurence? O těchto, ale i spoustě dalších otázek si v nejnovějším podcastu povídá lékárník a provozovatel portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martin Dočkal s MUDr. Václavem Jirků, investičním ředitelem pro oblast zdravotnictví a retailu Penta Investments.


(Vloženo: 25. 02. 2020)

Délka podcastu: 35:12 | Poslechnuto: 278409x
Licenční podmínky

STAŇTE SE PARTNEREM
APAvision – odborná platforma portálu APATYKÁŘ® [nové okno]

SOUVISEJÍCÍ PODCASTY

MUDr. Václav Jirků
31:55

PROJEKT APAVISION

APAvision 8Pharmaceutical care in Europe face to face the pandemic

RUBRIKY


STATISTIKA

Poslechnuto:
- celkem: 51423208
- tento týden: 105150
- průměrně týdně: 93794
Pravidelných posluchačů: 698070
Podcastů v archivu: 314

JAK NA TO

Copyright © 2008-2021, PharmDr. Martin Dočkal
Lékárenský PODCAST.cz je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele | Přístupný web | Licenční podmínky
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI-AAA
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.
Web je archivován v rámci projektu Národní knihovny ČR WebArchiv.