Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky
APATYKÁŘ®APAVISIONLÉKÁRNICKÁ INZERCE®pharma APATYKÁŘ®ČESKÁ APATYKARODINNÁ LÉKÁRNA

lékárenský PODCAST

PŘEHRÁVÁNÍ PODCASTU APATYKÁŘ®

MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

EXKLUZIVNĚ

Letošní rok bude znamenat pro lékárenský podcasting změnu. Auditorium podcastů už není čistě lékárnické a farmaprůmyslové, ale naše podcasty hodně sledují zákonodárci, advokátní kanceláře specializující se na farmaceutické právo, fúze a akvizice a také investoři. Hosty podcastů tak budou i lidé působící mimo obor, jejichž zkušenosti mohou být pro řadu posluchačů inspirující.

Náštěvníci portálu APATYKÁŘ® rovněž vědí, že naší ambicí není jen česko-slovenský trh, ale zajímá nás celosvětové lékárenství. Proto se v podcastech od tohoto roku zaměříme více právě na zahraniční zkušenosti. Např. o české lékárenské jedničce Dr.Max se v českých médiích informuje pouze s ohledem na Českou, popř. Slovenskou republiku. Nicméně nejnověji se etabluje v Itálii, kam po liberalizaci v roce 2017 investiční skupina Penta Investments vstoupila. I přes masivní investice do sjednocení a prosazení značky je návratnost zatím otevřená – to, co funguje u nás, nemusí fungovat v zahraničí.

Jiná situace je zase v Rumunsku, kde v minulých dnech otevřel řetězec na 400 přebarvených lékáren. Na zdejším trhu však zůstane i poměrně silný brand Senziblu, který je dobře etablován zejména v bohatých obchodních centrech. Proč se však investiční skupina nepouští na silné západní trhy rovněž liberalizované, jako je např. Švédsko, Holandsko či Velká Británie? A jak dopadla čínská mise? I na to se svého hosta MUDr. Václava Jirků, investičního ředitele pro oblast zdravotnictví a retailu, zeptal v nejnovějším podcastu PharmDr. Martin Dočkal.

Specifickým příkladem je pak Polsko, kde aktuálně Nejvyšší správní soud nahrál řetězcům několika soudními rozhodnutími. Nejnovější podcast se proto detailně věnuje i polské zkušenosti a kontroverzní legislativě „lékárny lékárníkům“. Jak se totiž ukazuje, nahrává spíše již etablovaným velkým hráčům na trhu, než samostatně působícím lékárníkům.

„Problém pro nezávislý trh začal liberalizací trhů ve střední Evropě. Pro nás, jako pro investora, to byla unikátní příležitost. Pravdou ale je, že Polsko je z pohledu počtu lékáren a toho, jak to konkurenční prostředí vypadá extrémní trh. A pro řadu nezávislých lékárníků je to už celá léta na hraně přežití, resp. za hranou. Já si myslím, že ta regulace a ta změna, reforma, která přišla, přišla deset let poté, kdy měla přijít. Protože omezila brutálně otevírání nových lékáren a vydávání licencí na trhu, kde již nikdo žádnou novou lékárnu otevřít nechce, protože je jich tam tolik, že kdyby se třetina zavřela, tak se vůbec nic nestane,“ říká MUDr. Václav Jirků.

Bude se značka Dr.Max rozšiřovat do dalších evropských zemí? Je řetězec připraven pro prodej? Je generická substituce realizovaná v lékárnách řetězce dehonestací oboru? Bojí se kamenný řetězec online konkuerce? O těchto, ale i spoustě dalších otázek si v nejnovějším podcastu povídá lékárník a provozovatel portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martin Dočkal s MUDr. Václavem Jirků, investičním ředitelem pro oblast zdravotnictví a retailu Penta Investments.


(Vloženo: 20. 02. 2020)

Délka podcastu: 31:55 | Poslechnuto: 309391x
Licenční podmínky

STAŇTE SE PARTNEREM
APAvision – odborná platforma portálu APATYKÁŘ® [nové okno]

SOUVISEJÍCÍ PODCASTY

MUDr. Václav Jirků
35:12

PROJEKT APAVISION

APAvision 8Pharmaceutical care in Europe face to face the pandemic

RUBRIKY


STATISTIKA

Poslechnuto:
- celkem: 51944493
- tento týden: 51885
- průměrně týdně: 93960
Pravidelných posluchačů: 723561
Podcastů v archivu: 314

JAK NA TO

Copyright © 2008-2021, PharmDr. Martin Dočkal
Lékárenský PODCAST.cz je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele | Přístupný web | Licenční podmínky
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI-AAA
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.
Web je archivován v rámci projektu Národní knihovny ČR WebArchiv.