Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky
APATYKÁŘ®APAVISIONLÉKÁRNICKÁ INZERCE®pharma APATYKÁŘ®ČESKÁ APATYKARODINNÁ LÉKÁRNA

lékárenský PODCAST

PŘEHRÁVÁNÍ PODCASTU APATYKÁŘ®

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Portál APATYKÁŘ® přinesl v předchozích měsících velký přehled o připravované legislativě, která má zajistit, aby se léčivé přípravky dodané do české republiky pro české pacienty k těmto pacientům i dostaly. Tématu jsme se věnovali také v podcastu s náměstkem ministra zdravotnictví a byla mu věnována i jedna ze sessions odborného projektu APAvision.

Nicméně legislativa nyní leží na příslušném výboru, protože k tzv. emergentnímu systému se objevila řada připomínek. Vzhledem k tomu, že se nyní česká situace ohledně reexportů stala i předmětem evropských diskuzí, resp. interpelací, rozhodli jsme se k tomuto tématu v mezidobí vrátit. Existuje totiž zjevná provázanost trhů a když se na jednom přijímají úsporná opatření – konkrétně preference léčivých přípravků z paralelního importu – má to dopad na jiné, kde jsou stejné léčivé přípravky za výrazně levnější ceny.

Kritika ohledně emergentního systému zaznívá mj. na to, že nežádoucí paralelní export dostatečně řeší už současná právní úprava. Není proto nutné zavádět novou. To však odmítá host nejnovějšího lékárenského podcastu portálu APATYKÁŘ® Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu:

„To, co teď dělá SÚKL, tj. zákazy reexportu, to je reakce na už proběhlou záležitost. To, co chce řešit ministerstvo emergentním systémem, je předcházení nedostupnosti. To, co se děje teď už je v momentě, kdy situace už nastala a průšvih je tak velký, že v lékárnách téměř nic nezbývá. A ti, co se to dozvědí včas, tak začnou, samozřejmě, hromadit zásobu a ta nedostupnost se ještě znásobí.“

Portál APATYKÁŘ® informoval nedávno o snahách norského Ministerstva zdravotnictví možnost omezit lékárnám a distributorům výdeje a prodeje léčivých přípravků. Konkrétně to znamená přídělový systém, aby se potřebné přípravky dostaly k potřebným pacientů.

„Ono se to naše řešení od tohoto v zásadě příliš neliší. Emergentní systém říká, že výrobce musí dodat léčivo do každé lékárny, která si ho objedná. Každému, kdo má potřebného pacienta, elektronický recept. A to je zásadní rozdíl oproti stávající situaci, kdy sice vydáme plošný zákaz vývozu, ale už tam chybí možnost zacílit na dodávku toho léčiva pacientovi a garantovat lékárně, která si přípravek poptá, že ho taky dostane. Jako druhotný efekt emergentního systému pak vidím to, že pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože ví, že se kterákoli lékárna k tomu léčivu dostane kdykoli,“ vysvětluje Mgr. Dvořáček.

Druhá část nejnovějšího podcastu se mj. věnuje vlivu německých rámcových a rabatových smluv pojišťoven s lékárnami na reexport léčiv z ČR. Loni v červenci byl systém, v rámci něhož pojišťovny vyžadují, aby 2 % léčiv vydaných v lékárnách cíleně tvořila ta z paralelního importu, protože jsou levnější, ještě posílen. Dá se proto očekávat, že se to projeví na posílení reexportů. Ostatně z tohoto důvodu interpelovala i europoslankyně Konečná.

„Z pohledu německé pojišťovny je to geniální systém. Oni nemusejí řešit cenotvorbu v legislativě. Nemusejí řešit vyhlášky a jiné složité procesy, které trvají léta. Oni si jednou smlouvou vytvořili pumpu na laciná léčiva z celé Evropy,“ dodává Mgr. Dvořáček.

Je tedy emergentní systém jen jinou formou distribuce, nebo mimořádný systém? Nebudou výrobci i nadále upřednosťovat některé vybrané lékárny, nebo se skutečně dostanou všechny lékárny k požadovanému přípravku? Jak se budou léčivé přípravky vkládat do emergentního systému a kdo bude zodpovědný? Jakou mají souvislost německé rabatové a rámcové smlouvy s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka? Co se stane, když nebude novela schválena, skutečně se mají pacienti obávat o dostupnost svých léčiv? A bude výpadků léčiv kvůli přehnané regulaci v Evropě přibývat? O těchto, ale i dalších tématech si povídá PharmDr. Martin Dočkal s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA v nejnovějším podcastu.


(Vloženo: 27. 01. 2020)

Délka podcastu: 36:52 | Poslechnuto: 299926x
Licenční podmínky

STAŇTE SE PARTNEREM
APAvision – odborná platforma portálu APATYKÁŘ® [nové okno]

SOUVISEJÍCÍ PODCASTY

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA
24:04

PROJEKT APAVISION

APAvision 8Pharmaceutical care in Europe face to face the pandemic

RUBRIKY


STATISTIKA

Poslechnuto:
- celkem: 51308942
- tento týden: 106226
- průměrně týdně: 93760
Pravidelných posluchačů: 692509
Podcastů v archivu: 314

JAK NA TO

Copyright © 2008-2021, PharmDr. Martin Dočkal
Lékárenský PODCAST.cz je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele | Přístupný web | Licenční podmínky
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI-AAA
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.
Web je archivován v rámci projektu Národní knihovny ČR WebArchiv.