Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky
APATYKÁŘ®APAVISIONLÉKÁRNICKÁ INZERCE®pharma APATYKÁŘ®ČESKÁ APATYKARODINNÁ LÉKÁRNA

lékárenský PODCAST

PŘEHRÁVÁNÍ PODCASTU APATYKÁŘ®

Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

EXKLUZIVNĚ

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ® v podcastu s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí (EFPC), 17. října 2019 proběhla 1. Mezinárodní konference o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, kterou pořádala EFPC. Ve třech samostatných blocích propojila lékárenské studium, provozování a vlastnictví lékáren a inovace. Skvělí spíkři z řady zemí prezentovali zkušenosti z jejich zemí.

Vůbec poprvé v Praze zazněly např. zkušenosti švédských kolegů po deseti letech v deregulovaném prostředí. Reálné zkušenosti lékárníků prezentoval Johan Wallér ze Švédské asociace lékáren či Anders Lönnberg, velmi vlivná osoba švédského zdravotnictví a vládní zmocněnec, který stál přímo u změn v roce 2009. Maďarské změny v kontextu evropského práva komentoval Gábor Báthory z bruselské advokátní kanceláře Van Bael & Bellis.

A právě Johana Walléra jsem si pozval do svého nejnovějšího podcastu. Švédské lékárenství totiž prošlo od roku 2009 velmi zásadní proměnou. Z plně regulovaného prostředí ovládaného jediným státním řetězcem k liberalizovanému, v němž působí řada hráčů. Důvodem byla, podle Johana Walléra, především velmi špatná dostupnost lékárenské péče – velmi málo lékáren otevřených jen v běžném pracovním týdnu a špatná dostupnost OTC léčiv pro veřejnost. Proto se po nástupu konzervativní vlády v roce 2006 provedlo zásadní šetření celého sektoru a bylo rozhodnuto o rozvolnění podmínek. Stále je sektor lékárenství regulován, nicméně působí v něm více konkurentů, což přineslo více lékáren více dostupných pro pacienty a veřejnost.

Švédsko podobně, jako Finsko a Norsko, patří k zemím s velmi inovativním přístupem a prosazujícím moderní trendy obecně, stejně tak i v lékárenství. Proto přišla k diskuzi také otázka online lékáren, které ve Švédsku provozují všichni hlavní hráči a působí zde i tři plně internetové lékárny (tj. bez návaznosti na kamennou pobočku).

„Tyto lékárny poskytují servis 24/7 ve stejné kvalitě jako klasické kamenné lékárny. To je hlavní změna, která do lékárenství přichází. Můžete si nechat předepsat léčivý přípravek v neděli ráno a messenger vám jej dodá bezplatně až k vašim dveřím ještě tentýž den. Poradenství přitom získáte online, nebo telefonicky. A ve Švédsku stále více zákazníků přechází do online. Podle mě nejsou obavy z konkurence opodstatněné. Pro oba typy lékáren platí stejná pravidla. Servis navíc musí být stejný, přitom někomu vyhovuje zajít si do lékárny a vidět svého lékárníka, ale pokud bydlíte v lese, a my ve Švédsku takových oblastí máme spoustu, získáte léčivé přípravky online, stejně jako poradenství. Já si myslím, že je dobře, že si pacient může vybrat. Zákazník si vybírá servis, on očekává kvalitní servis. O tom, jakou formu bude preferovat rozhoduje zákazník a pacient, neměli by o tom rozhodovat lékárníci nebo politici,“ říká Johan Wallér a dodává, že v jedné z největších online lékáren pracuje 60 lékárníků, kteří poskytují plnohodnotné lékárenské služby, které garantují.

V podcastu se rovněž dotkl otázky cen léčiv. Zatímco u OTC léčiv ceny díky konkurenci výrazně klesly, u receptových léčiv jsou stejné a někteří říkají, že jsou vysoké. Johan Wallér však problém vidí v chování státu, protože ten rozhoduje o cenách léčiv namísto trhu a konkurence mezi lékárnami. Pokud chce stát ceny snížit, měl by to nechat na lékárnách.

Nejen o těchto tématech, ale i o možném riziku vzniku oligopolů po desetiletém vývoji trhu či podpoře venkovských lékáren ve Švédsku si v nejnovějším podcastu s Johanem Wallérem povídal PharmDr. Martin Dočkal.

---

On October the 17th, 2019, the 1st International Conference on the Future of Pharmaceutical Care in Europe was organized by the European Federation of Pharmacy Chains (EFPC). For the first time in Prague was heard the experience of Swedish colleagues after ten years in deregulated pharmacy market.

Johan Waller, CEO of the Swedish Pharmacy Association, presented great feedback and real pharmacist experience. How do Swedish and Swedish pharmacists really perceive 10 years of changed pharmaceutical sector? Has market deregulation brought more pharmacies and better access to the pharmaceutical care? And is the online dispensing of medicines a negative or positive challenge for Swedish pharmacists?

I will talk about all these topics and other questions with my guest, Johan Waller. The website APATYKÁŘ® always brings information directly from the source. So, this podcast is streaming in its original version, thus in English. Enjoy the listening via smartphone, website, Apple Podcasts or Spotify.


(Vloženo: 29. 10. 2019)

Délka podcastu: 23:43 | Poslechnuto: 375003x
Licenční podmínky

STAŇTE SE PARTNEREM
APAvision – odborná platforma portálu APATYKÁŘ® [nové okno]

SOUVISEJÍCÍ PODCASTY

Ing. Daniel Horák
13:37

PROJEKT APAVISION

APAvision 8Pharmaceutical care in Europe face to face the pandemic

RUBRIKY


STATISTIKA

Poslechnuto:
- celkem: 51423295
- tento týden: 105237
- průměrně týdně: 93794
Pravidelných posluchačů: 698074
Podcastů v archivu: 314

JAK NA TO

Copyright © 2008-2021, PharmDr. Martin Dočkal
Lékárenský PODCAST.cz je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele | Přístupný web | Licenční podmínky
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI-AAA
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.
Web je archivován v rámci projektu Národní knihovny ČR WebArchiv.