Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky
APATYKÁŘ®APAVISIONLÉKÁRNICKÁ INZERCE®pharma APATYKÁŘ®ČESKÁ APATYKARODINNÁ LÉKÁRNA

lékárenský PODCAST

PŘEHRÁVÁNÍ PODCASTU APATYKÁŘ®

Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

17. října 2019 proběhla 1. Mezinárodní konference o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, kterou pořádala Evropská federace lékárenských sítí (EFPC). Ve třech samostatných blocích propojila lékárenské studium, provozování a vlastnictví lékáren a inovace. Skvělí spíkři z řady zemí prezentovali zkušenosti z jejich zemí. Konference měla rychlý spád a zajímavá témata udržela plný sál až do samotného závěru.

Vůbec poprvé v Praze zazněly např. zkušenosti švédských kolegů po deseti letech v deregulovaném prostředí. Reálné zkušenosti lékárníků prezentoval Johan Wallér ze Švédské asociace lékáren či Anders Lönnberg, velmi vlivná osoba švédského zdravotnictví a vládní zmocněnec, který stál přímo u změn v roce 2009. Maďarské změny v kontextu evropského práva komentoval Gábor Báthory z bruselské advokátní kanceláře Van Bael & Bellis.

Konference se však dotkla i změn ve vzdělávání lékárníků v souvislosti s vývojem na pracovním trhu i novými výzvami jako např. vzestupem podílu inovativních a více komplexních léčiv. Skvěle je komentovali a na četné dotazy z publika reagovali děkanka Farmaceutické fakulty Univerzity medicíny a farmacie v Bukurešti Prof. Univ. Dr. Doina Drăgănescu a emeritní děkan FaF UK v Bratislavě Prof. PharmDr. Ján Kyselovič, CSc.

Konečně blok o inovacích skvěle doplnil prolnutím s vizemi do farmacie MUDr. Tomáš Šebek, nejen lékař bez hranic, ale především velký vizionář a úspěšný relizátor největšího telemedicínského projektu v ČR a SR. Poprvé se tak v Praze potkali zástupci několika středo a východoevropských zemí, kteří si vyměnili své zkušenosti a podělili se o svá řešení.

EFPC pořádala konferenci, která byla v podobném rozsahu a svou náplni první svého druhu v Evropě a potkali se na ní zástupci řady evropských zemí. Rozhodnutí uspořádat podobně rozsáhlou akci se rodilo dlouho, nicméně nakonec k rozhodnutí došlo a je to určitě dobře. Vždy je skvělé, pokud o změnách v dané zemi mluví přímý účastník změn z dané země. To si pochvaloval také Ing. Daniel Horák, předseda představenstva EFPC, host nejnovějšího podcastu portálu APATYKÁŘ®:

„Konference splnila to, co jsme od ní očekávali. Že to bude otevřená platforma různým názorům a hlavně, že přijedou autentičtí spíkři přímo z těch zemí. Chceme se bavit o věcech, které nás trápí, ať už se to týká deregulace, aktuální legislativy a jak k tomu jednotlivé země přistupují. Smyslem není říct, že deregulace byla úplně perfektní a všechno se povedlo, ale některé věci mohly dopadnout líp a z toho se chceme poučit. Ale hlavně se chceme dívat do budoucna. A na tom jsme se všichni shodli, přesto, že máme každý jiné problémy v jednotlivých zemích. Protože budoucnost lékárenství nebude daná tím, že budeme nadávat na současnou situaci a na jakékoli změny. Pacient se neptá, pacient mění své návyky.“

Bylo mi ctí tuto konferenci moderovat a provést posluchače zajímavými tématy, protože setkání se zahraničními zkušenostmi je pro mě vždy nejen podnětné, ale především inspirativní. S řadou spíkrů se znám osobně, proto jsem i diskuze vedl v pohodovém „rodinném“ duchu, což pomohlo otevřenosti.


(Vloženo: 21. 10. 2019)

Délka podcastu: 13:37 | Poslechnuto: 381922x
Licenční podmínky

STAŇTE SE PARTNEREM
APAvision – odborná platforma portálu APATYKÁŘ® [nové okno]

SOUVISEJÍCÍ PODCASTY

Johan Wallér
23:43

PROJEKT APAVISION

APAvision 8Pharmaceutical care in Europe face to face the pandemic

RUBRIKY


STATISTIKA

Poslechnuto:
- celkem: 51424206
- tento týden: 106148
- průměrně týdně: 93794
Pravidelných posluchačů: 698117
Podcastů v archivu: 314

JAK NA TO

Copyright © 2008-2021, PharmDr. Martin Dočkal
Lékárenský PODCAST.cz je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele | Přístupný web | Licenční podmínky
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI-AAA
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.
Web je archivován v rámci projektu Národní knihovny ČR WebArchiv.