Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky
APATYKÁŘ®APAVISIONLÉKÁRNICKÁ INZERCE®pharma APATYKÁŘ®ČESKÁ APATYKARODINNÁ LÉKÁRNA

lékárenský PODCAST

PŘEHRÁVÁNÍ PODCASTU APATYKÁŘ®

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Systém ověřování léčiv může mít pro lékárny i poměrně zajímavý finanční přínos

EXKLUZIVNĚ

Už dříve informoval portál APATYKÁŘ®, od 9. února 2019 platí nová pravidla pro bezpečnostní prvky u léčivých přípravků na předpis prodávaných v EU (vyjma Řecka a v Itálie, tyto země musejí do roku 2025 aktualizovat své stávající systémy sledování léčiv), která zásadně mění dosavadní praxi výdeje léčiv v lékárnách. Výrobci musejí na obal léčivých přípravků vydávaných na předpis umístit čárový kód 2D, jakož i prostředek k ověření manipulace s obalem. Lékárny (včetně online lékáren) a nemocnice musejí před tím, než léčivý přípravek vydají pacientovi, zkontrolovat jeho pravost.

Vzhledem k rozsahu a složitosti je systém unikátní a není proto překvapením, že si musí nejprve „sednout“. V prvních dnech po spuštění proto generoval řadu chybných hlášení, nicméně komunikace mezi úložišti byla narušena jen ve dvou případech (Spojené království a Německo), kdy nastal asi hodinový výpadek připojení do evropského úložiště. Dá se tedy říci, že i přes určité potíže, které se při takto rozsáhlém systému daly předpokládat, funguje dobře. To pro portál APATYKÁŘ® potvrzuje i host nejnovějšího lékárenského podcastu Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu:

„Většina problémů, které se objevily v prvním týdnu po spuštění, je už z větší části vyřešena. Asi největším problémem, který pro držitele rozhodnutí o registraci (MAH) byl, tak byly šarže určené pro více zemí, kdy správné směřování dat do konkrétních zemí se ukázalo jako poměrně složitá technická záležitost. My jsme u nás měli problémy lokálního charakteru, protože tím, že u nás se používají dva typy klávesnic a v některých momentech je prohozené písmeno Z a Y, tak taková drobnost byla příčinou několika tisíc alertů.“

V kontextu dlouhodobé snahy lékárníků stojí za povšimnutí, že data generovaná systémem jsou poměrně cenná, ale bez souhlasu všech partnerů je není možné využít. Vzájemná dohoda však umožňuje takové využití a to může přinést poměrně zajímavý finanční přínos i pro lékárny.

„Ta data lze využít, lze s nimi pracovat, pokud se partneři domluví. A samozřejmě nikdo nebrání tomu, aby se ti partneři domluvili na tom, že ta data si třeba za nějakých finančních podmínek poskytnou. Ten systém to ve finále umožňuje. Ale to by si museli spolu sednout lékárníci, výrobci a zřejmě i distributoři a říct si – ano, my ty data společně chceme, chceme mít ty výstupy, výrobci budou ochotni za to zaplatit lékárnám. V momentě, kdy ty strany se mezi sebou domluví na takovém modelu, tak z toho mohou benefitovat všichni,“ říká Mgr. Dvořáček.

První část nejnovějšího podcastu se však nevěnuje jen právě spuštěnému systému online ověřování léčivých přípravků. Horkým tématem a stále se přibližující výzvou je Brexit a dostupnost léčiv v době „po Brexitu“. V tomto ohledu je velmi pozitivní, že čeští zákonodárci >schválili zákon o úpravě některých vztahů v souvislosti s vystoupením Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie. Nedojde tak např. ke stahování léčivých přípravků z trhu jen proto, že držitel rozhodnutí o registraci je usídlen ve Spojeném království, protože v případě neřízeného Brexitu by ze dne na den tyto přípravky nesplňovaly regulační parametry.

Rozhovor se věnuje také výpadkům léčiv v lékárnách, emergentnímu modelu připravovanému Ministerstvem zdravotnictví, úhradovým soutěžím či možnostem, jak zpřístupnit moderní a extrémně drahou terapii českým pacientům. O těchto, ale i dalších tématech si povídám se svým hostem, výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA.


(Vloženo: 28. 02. 2019)

Délka podcastu: 33:37 | Poslechnuto: 377007x
Licenční podmínky

STAŇTE SE PARTNEREM
APAvision – odborná platforma portálu APATYKÁŘ® [nové okno]

SOUVISEJÍCÍ PODCASTY

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA
22:59
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA
31:43

PROJEKT APAVISION

APAvision 7Studium farmacie z pohledu studentů (živá diskuze se studenty, VFU Brno)

RUBRIKY


STATISTIKA

Poslechnuto:
- celkem: 47533839
- tento týden: 10028
- průměrně týdně: 92783
Pravidelných posluchačů: 812807
Podcastů v archivu: 314

JAK NA TO

Copyright © 2008-2020, PharmDr. Martin Dočkal
Lékárenský PODCAST.cz je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele | Přístupný web | Licenční podmínky
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI-AAA
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.
Web je archivován v rámci projektu Národní knihovny ČR WebArchiv.