Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky
APATYKÁŘ®APAVISIONLÉKÁRNICKÁ INZERCE®pharma APATYKÁŘ®ČESKÁ APATYKARODINNÁ LÉKÁRNA

lékárenský PODCAST

PŘEHRÁVÁNÍ PODCASTU APATYKÁŘ®

PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

20. VÝROČÍ ČASOPISU LEKÁRNICKÉ LISTY

13. prosince 2019 proběhly v prostorách Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě oficiální oslavy 20. výročí stavovského časopisu slovenských lékárníků Lékárnické listy. Jejich součástí byla rovněž odborná konference, které se na osobní pozvání presidenta Slovenské lekárnické komory PharmDr. Ondreje Sukeľa účastnil rovněž provozovatel portálu APATYKÁŘ® PharmDr. Martin Dočkal a seznámil slovenské kolegy s více než dvacetiletými zkušenostmi se zpravodajstvím z lékárenství a farmacie.

Byl to skutečně inspirující zážitek setkat se s osobnostmi slovenské farmacie, mezi něž patřili mj. Dr.h.c., prof. RNDr. Jozef Čižmárik, PhD. (prezident Slovenské farmaceutické společnosti), Doc. RNDr. Silvia Szücsová (mj. hlavní odbornice na MZ pro obor lékárenství), RNDr. Tatiana Kubovičová (bývalá prezidentka SLeK), PharmDr. Ondrej Sukeľ a prof. PharmDr. Ján Klimas, PhD. MPH (b ývalý proděkan pro výchovně-vzdělávací činnost).

V první části nejnovějšího podcastu se rozhovor točí kolem profesního časopisu Slovenské lékárnické komory jeho redaktorovi Mgr. Petrovi Krajčovičovi, PhD., kterému komora před osmi lety svěřila funkci šéfredaktora. A volba to byla velmi dobrá, protože mladý redaktor provedl s časopisem skutečně obrovskou změnu, která je na první pohled patrná. I přesto, že mladá generace je stále online, Mgr. Krajčovič problém v internetu nevidí:

„Chceme přinést čtenářům něco nové, protože i printové médium musí jít s dobou a musí být schopné tomu internetu konkurovat, aby bylo rozeznatelné a mělo stále přidanou hodnotu. My např. chceme interaktivně propojit offline a online obsah. Jednoduše chceme chápat internet ne jako konkurenční nástroj printovému médiu, ale chceme je skloubit.“

A protože se cítil mladý redaktor „nevyužitý“, nastavil si laťku neskromně vysoko a podařilo se mu s podporou komory obnovit v roce 2016 časopis Slovenský lekárnik, který se věnuje dějinám farmacie. Nyní se tak stal šéfredaktorem tohoto nového časopisu a stejnou pozici v Lekárnických listech předal své nástupkyni, mladé absolventce žurnalistiky Mgr. Simoně Hrabošové.

Nešlo by to, samozřejmě, bez toho, aniž by komora hospodařila efektivně. Situace před lety nebyla jednoduchá a současnému dobrému ekonomickému výsledku předcházelo odvážné rozhodnutí:

„Udělali jsme personální, finanční i smluvní audit činností komory, tehdy měla 13 zaměstnanců. Postupně to zůstalo na třech, resp. nyní pěti. Výsledky toho auditu jednoznačně prokázaly nevytíženost některých pozic, které tu v minulosti byly. Tehdy se také vypověděly různé externí smlouvy, propouštěli lidé a rušila se pracoviště. Nebylo to jednoduché, ale ten bolestný přerod musel přijít. A dovolím si říci, že kdyby nepřišel, tak bychom dnes měli obrovské finanční problémy. A po tomto přerodu jsme si dovolili snížit zásadně členské příspěvky, změnit vnitřní informační systém, aby byl efektivnější a funkčnější, zásadně se zvýšil počet akcí kontinuálního vzdělávání, začali jsme vydávat další časopis a jednoduše to, co dříve šlo do neefektivních lidí a nefektivních prostor se dnes vrací členům,“ vysvětluje PharmDr. Sukeľ ve druhé části svátečního podcastu.

Za povšimnutí jistě stojí fakt, že veškerou agendu sekretariátu komory (rozsahem přibližně stejnou jako u nás) vykonává na Slovensku pět lidí a zvládají ji bez problémů. Paradoxně vyšší efektivitě pomohlo nepovinné členství. I když jeho prosazení tehdejším ministrem zdravotnictví je ze strany slovenských lékárníků vnímáno jako pomsta za kritiku některých rozhodnutí, vedení komory se s touto výzvou popralo úspěšně. Svědčí o tom i cca 90% angažovanost, což je výrazně více, než v případě jiných zdravotnických komor. Což je ale dáno přístupem slovenského vedení, jak vysvětluje PharmDr. Sukeľ:

„Pokud bychom chtěli komoru budovat tak, jak je to v některých jiných institucích patrné, kde se zabetonují funkcionáři a vidí v komoře jen svůj osobní prospěch, tak potom ztrácí běžná členská základna zájem, protože vidí, že není šance se dostat k nějaké volené pozici, není šance se prosadit názorově. A proto je u nás takovou základní snahou vtáhnout do dění mladé. Nejen zaměstnanců, ale i na úrovni místní, regionální či celoslovenské komory. A asi se nám to daří, protože věkový průměr delegátů na sněmu je 34 let.“

Rozhovor se dotýká i financování – pro členy komory bezplatných – akcí kontinuálního vzdělání, které je jedním z benefitů. Slovenská lékárnická komora zachovává přístup, že členové musejí vidět reálné benefity, aby měli o členství a dění v komoře zájem. A jak si stojí slovenský profesní časopis? Jak jej podporuje slovenská profesní organizace? A co nového slovenští kolegové chystají a čím se můžeme inspirovat i u nás? O tom všem si povídá PharmDr. Martin Dočkal s hosty Mgr. Petrem Krajčovičem, PhD. a PharmDr. Ondrejem Sukeľem, které si do tohoto speciálního svátečního podcastu pozval.


(Vloženo: 19. 12. 2019)

Délka podcastu: 20:49 | Poslechnuto: 363529x
Licenční podmínky

INZERUJTE S APATYKÁŘEM!
OSLOVTE SVÉ POTENCIÁLNÍ KLIENTY PŘES NEJVĚTŠÍ ČESKÝ FARMAWEB! [nové okno]

SOUVISEJÍCÍ PODCASTY

PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.
(Vloženo: 16. 12. 2019)

21:38

PROJEKT APAVISION

APAvision 8Pharmaceutical care in Europe face to face the pandemic

RUBRIKY


STATISTIKA

Poslechnuto:
- celkem: 51944496
- tento týden: 51888
- průměrně týdně: 93960
Pravidelných posluchačů: 723561
Podcastů v archivu: 314

JAK NA TO

Copyright © 2008-2021, PharmDr. Martin Dočkal
Lékárenský PODCAST.cz je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele | Přístupný web | Licenční podmínky
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI-AAA
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.
Web je archivován v rámci projektu Národní knihovny ČR WebArchiv.