Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky
APATYKÁŘ®APAVISIONLÉKÁRNICKÁ INZERCE®pharma APATYKÁŘ®ČESKÁ APATYKARODINNÁ LÉKÁRNA

lékárenský PODCAST

POMOC A NÁPOVĚDA K PODCASTU

PODCASTING

Podcasting je metoda šíření informací vynalezená v roce 2004 Adamem Currym. Pro jednotlivé navazující sady záznamů se používá slovo podcast (vzniklo spojením názvu přehrávače iPod firmy Apple a anglickým slovem broadcasting, vysílání) či český volný překlad audio RSS. Jde o zvukové nebo video záznamy, které jsou umisťovány na Internet v podobě souborů (často ve formátu MP3), na které se pak odkazuje na webových stránkách, ale především v uzpůsobeném RSS feedu (kanálu). Ten pak specializovaný program (zvaný podcatcher nebo podcast receiver/čtečka) průběžně monitoruje a nové soubory sám stahuje a nahrává do uživatelova osobního přehrávače. Mezi významné přednosti podcastingu patří snadnost poskytování obsahu a z něj plynoucí široká nabídka zdrojů a možnost uživatele si soubor přehrát v libovolný čas, neomezený pevně daným vysíláním.

Od roku 2008 jej jako zcela novou službu na českém internetu v sektoru lékárenství přináší portál APATYKÁŘ®. Ke stahování podcastů není třeba nic kromě počítače a připojení k internetu, není tedy třeba žádný speciální software ani MP3 přehrávač. Na druhou stranu však tyto stahování a přehrávání podcastů zjednodušují.

Portál APATYKÁŘ® má kromě hlavního podcastového kanálu i cílené podcastové kanály jednotlivých podcastových rubrik. Vybraný podcast si pak můžete kdykoli bezplatně poslechnout velice jednoduchým způsobem přímo na stránkách portálu, tj. bez nutnosti cokoli stahovat, instalovat apod. Stačí jen na vybraný podcast kliknout, zapnout reproduktory a podcast se automaticky spustí a přehraje. Všechny podcasty pak najdete na 1. ČESKÉM LÉKÁRENSKÉM PODCASTU. Zde si je můžete vyhledat podle zadaného názvu či rubrik a online přehrát přímo ze stránek.

– touto ikonou je označen vstup do podcastu v iTunes (nutná instalace).

– touto ikonou je označena možnost automaticky přidat podcastový kanál do aplikace iTunes uživatele (nutná nainstalace).

Všechny RSS i PODCAST kanály portálu APATYKÁŘ® najdete v sekci RSS kanály.

SPRÁVA PODCASTŮ, PŘIHLÁŠENÍ K ODBĚRU

Při ručním stahování najdete podcast na internetu nebo jinde (např. ve vyhledávači, katalogu podcastů atd.). Na stránce příslušného podcastu je možné si příp. jednotlivé epizody stáhnout, poslechnout nebo se přihlásit k odběru podcastů. Jednotlivé epizody stáhnete kliknutím na příslušný odkaz.

Při stahování pomocí stahovacího programu si přejděte do našeho 1. ČESKÉHO LÉKÁRENSKÉHO PODCASTU. Najdete si RSS kanál rubriky (soubor s koncovkou xml, označený výše uvedenou ikonou) a zkopírujte si tento odkaz do schránky. V příslušném programu pro stahování a správu podcastů (iTunes, ZiePOD ad.) se tzv. přihlásíte k odebírání podcastu tím, že v nabídce přidáte kanál/feed (vložíte zkopírovaný feed do kolonky URL). Program začne automaticky stahovat nejnovější epizody podcastů (přesný návod najdete vždy u toho, kterého programu, nabídku těch nejužívanějších máte v pravém sloupci). V podcastových čtečkách si rovněž můžete nastavit, jak často stahovat, kam stahovat. Používáte-li aplikaci iTunes, není nic jednoduššího než jen kliknout na určitý odkaz označený ikonou (viz výše).

Stažený podcast můžete přehrát přímo v počítači kliknutím na stažený soubor, vypálit na CD, nebo si můžete přetáhnout stažené soubory do jakéhokoliv MP3 přehrávače nebo iPodu, např. pomocí skvělé aplikace iTunes.

OPML EXPORT

Speciální export ve formátu OPML umožňuje uživatelům jednoduše přidat do své podcastové čtečky všechny podcastové kanály portálu APATYKÁŘ®. Stačí pouze tento soubor naimportovat do zvoleného programu a všechna zdlouhavá práce s přidáváním jednotlivých podcastových kanálů je vyřešena. Soubor s OPML exportem (Outline Processor Markup Language) ve formátu XML totiž obsahuje v podstatě internetový adresář odkazů RSS exportů.

Postup importu je obdobný jako v případě jednotlivých podcastových kanálů. Opět si zkopírujte odkaz s OPML exportem do schránky a následně v podcastové čtečce zvolet import OPML. Pokud je vše v pořádku, nastaví se všechny dostupné podcasty odkazované v naimportovaném OPML souboru.

– touto ikonou je označen OPML export.

Nezapomeňte, že všechny podcasty portálu APATYKÁŘ® podléhají Licenčním podmínkám.

PROJEKT APAVISION

APAvision 8Pharmaceutical care in Europe face to face the pandemic

RUBRIKY


STATISTIKA

Poslechnuto:
- celkem: 51944621
- tento týden: 52013
- průměrně týdně: 93960
Pravidelných posluchačů: 723567
Podcastů v archivu: 314

JAK NA TO

Copyright © 2008-2021, PharmDr. Martin Dočkal
Lékárenský PODCAST.cz je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele | Přístupný web | Licenční podmínky
Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI-AAA
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.
Web je archivován v rámci projektu Národní knihovny ČR WebArchiv.